Nyheder

Viborg HK fejrer 25 års jubilæum

Skrevet af Thomas, tor, 05/31/2012 - 11:44
Foto: Viborg HK

I 2012 er det 25 år siden, Viborg HK søsatte den satsning, der skulle bringe klubben helt til tops på den danske og internationale håndboldscene. Jubilæet markeres på mandag den 4. juni med en kombination af et stort jubilæumsløb og releaseparty af jubilæumsbogen "Guld og grønne skove."

 

Bogen "Guld og grønne skove" er historien om Viborg HK gennem 25 år - et kvart århundrede, hvor klubbens damehold tog turen fra "røven af 2. division" til den europæiske håndboldtrone. Med udgangspunkt i interviews med en række af klubbens største og vigtigste personligheder gennem tiderne går bogen bagom de største triumfer og de værste skuffelser, ansættelsen af Ulrik Wilbek som træner, opbygningen af et storhold, rivalerne, sponsorerne, klublivet, fankulturen, økonomien, konflikterne, vildskuddene, medieinteressen, herrehåndbolden på godt og ondt, det folkelige og kommercielle gennembrud, profilerne og de mange sejre. Fortællingen er krydret med masser af anekdoter fra dem, der var der selv.

 

Jubilæumsløbet er en stafet på den historiske Sct. Mathias Port-rute. Det består dels af et ungdomsløb og dels et voksenløb, hvor såvel, sponsorer, klubber og private kan deltage. Hvert voksenhold består af op til 4 personer og hvert børnehold op til 5 personer, som på skift løber en omgang på 950 meter med start på Sct. Mathias Gade. Målområdet kommer til at summe af liv med telt, boder og scene samt hoppeborg og maleaktivitet specielt for børnene.

 

Børneløbet skydes i gang kl. 18.30 og voksenløbet kl. 20.00. Konferencier er Jens Ole Sørensen, tidligere ivrig håndboldkommentator for Radio Viborg og nu DR, og begge løb skydes i gang af herrelandstræner Ulrik Wilbek, som har stået i spidsen for Viborg HK i mange af succes-årene.

 

Viborg HK vil i sensommeren desuden markere jubilæet med et stort gallaarrangement med deltagelse af alle tiders klubkoryfæer og stjernespillere. Nærmere oplysninger om dette arrangement frigives på et senere tidspunkt.

Øvrige nyheder

Øvrige nyheder

Arkiv

Nyhedsarkiv